Jdi na obsah Jdi na menu
 


Připravujeme aktualizaci tohoto článku, kt. je z r. 2009!
 

Jak založit útulek  a azyl pro opuštěné psy a kočky 

Mnohokrát jsem byla dotazována, jak si založit útulek, přestože žádný nemám. Tuto otázku níže zodpověděla Alžběta Humlíčková z relativně nedávno založeného útulku Tibet, která měla čerstvé praktické zkušenosti s touto anabází. Já jsem doplnila své postřehy, čemu se vyhnout, kdy jsem pozorovala potíže lidí, útulek zakládajících, které někdy vedly i k zániku útulku nebo totální demotivaci jeho provozovatelů a některé doklady, které jsem sháněla pro zakládající útulky a sdružení.

Za naprosto klíčovou považuji lokalitu, kde si útulek vybudujete. Byla jsem svědkem zániku několika útulků, které si provozovatelé otevřeli v místě, kde psi rušili sousedy hlukem a pachem a pak si zhrzeně stěžovali, že lidé nemají rádi zvířata a házejí se jim klacky pod nohy, když obyvatelé posílali jednu stížnost za druhou, tlačili na obecní zastupitele, hygienu a krajskou veterinu, aby útulek zavřela, což se jim v několika případech povedlo. Pokud se nepovedlo a provozovatelé útulek ustáli s tím, že se vlastně o útulek nejedná, ale jsou to jejich soukromá zvířata, vyskytovaly se ze stran sousedů krádeže, úmyslné ničení majetku provozovatele, ale i trávení zvířat. Boje se sousedy vám mohou tedy odčerpávat nejen podstatnou chuť do pomoci zvířatům a většinu energie, ale být rovněž tím, na čem i dobrý úmysl ztroskotá a s ním i vaše úspory. Kde není žalobce, není soudce, na to pamatujte. Pokud budete žít se sousedy a obcí v míru, vyhnou se vám v 99% i nepříjemné kontroly.

Přes to, že dodržíte nezbytné vzdálenosti od ostatních, které jsou dány v Metodickém návodu www.kockaapravo.cz/zakony-clanek.php?id=9, vydaném Státní veterinární správou, je třeba vše zvážit s ohledem na místo a podmínky přenosu zvuku.  Nebylo výjimkou, když si rozezlení obyvatelé vesnice přišli stěžovat s vidlemi provozovateli útulku, vzdáleného 2 km od jejich bydliště, že se celou noc nevyspali, když se k nim nesl štěkot a vytí čerstvě odchyceného psa nebo provozovatelé hotelu otrávili psa v karanténním kotci, který stál přímo proti oknům jejich zařízení.

Další útulek zanikl i díky nevhodnému ukládání odpadů, kdy fekálie byly vyváženy do nedaleké rokle, odkud stékaly přímo do potoka a pach z nich se nesl po celém okolí.

Pokud si chcete vybudovat útulek psí, je třeba mít na paměti, že provozovatel musí být schopen konstruktivně komunikovat s městskými úředníky, policií, starosty, zájemci o zvířata i těmi, kteří se mu zvířata snaží s nejrůznějšími výmluvami vnutit, s veterinární správou, právníky, sousedy aj. Není to vůbec jednoduché, ale jaké vztahy si s nimi vytvoříte, tak bude velkou měrou úspěšný váš útulek. Na smlouvách s okolními městy a obcemi bude z velké části postavena ekonomická budoucnost útulku.

Pokud přemýšlíte, jaké ceny nastavit, podívejte se na ceníky některých útulků, které je zveřejňují na svých webech, např. tyto útulky:

Ceníky útulků:

Kolín
Opava
Příbram
Mariánské Lázně
Hrachov
Ústí nad Labem
Hradec Králové
Čechy pod Kosířem
Lanškroun
Cheb

Pro inspiraci dodávám i odkazy na některé provozní řády útulků, i ty budete potřebovat.

Provozní řády útulků:

Třinec
Bohumín
Teplice
Klatovy
Smiřice
Vsetín
Děčín
Brno
 

Pokud chcete založit občanské sdružení a potřebujete se inspirovat konkrétními stanovami, podívejte se na stanovy útulku Mariánské Lázně nebo OS 9 životů, či poproste např. www.cibela.cz nebo www.utulek-bzenec.estranky.cz o zaslání stanov jejich.

Dana Bočková

Útulek i azyl – je nutná právnická forma, tedy buď s.r.o., OSVČ, nezisková organizace. S vytvořením neziskové organizace, nejlépe občanského sdružení, poradí zde: obcan.ecn.cz/index.shtml?w=u&x=132554 Potřebné věci k založení – sepsání stanov,  žádosti, nejméně 3 osoby, z nichž jedna musí mít alespoň 18 let. Po schválení Ministerstvem vnitra dostane útulek či azyl IČ, stává se právnickou osobou a musí vést nyní již podvojné účetnictví.

Útulek – rozdíl mezi útulkem a azylem, je provozně při zdravém rozumu stejný, jedná se o odlišný status, potřebné náležitosti. Pokud chcete mít v názvu Útulek (např. Útulek Tibet o.s.),  musíte svou činnost provozovat pod kontrolou Krajské veterinární správy (KVS) – je nutné tedy činnost,  nebo plány něco uskutečnit, nahlásit.

Poté bude či nebude provoz schválen – ten vyžaduje kolaudaci kotců pro užívání útulku (příslušný stavební úřad), dále je nutné splňovat Metodický návod pro provoz útulku, s ním také i vytvoření Provozního řádu.

Ke schválení je nutné zaplatit poplatek 1000 Kč, vše s vámi již vyjednává komisař dané krajské veterinární správy. Další nutná věc je www.vfu.cz/univ_prac/icvi/odborne_kurzy/odchyt.html školení na Veterinární fakultě v Brně, které je 4denní a stojí 3300 Kč (školení probíhá 4x ročně). Po splnění všech požadavků vydává KVS schválení k provozu a útulek je pod kontrolu cca 6 měsíčních předem neohlášených návštěv komisařů. V případě, pokud se jedná o malý útulek, je veden jako hospodářství – interní záležitost KVS.

Útulek je spíše záležitostí městských provozů, kdy je vše financováno obcí, městem. Také podnikatelské subjekty zakládají útulky. Pokud však chcete mít vše úředně ve 100% kvalitě a mít v názvu „Útulek“, postupujte dle návodu výše, popř. očekáváte-li potíže ze stran sousedů atd. Doporučujeme nabídnout spolupráci obci, kde bude útulek vytvořen, popř. uvědomit o činnosti.

Azyl – pokud chcete pomáhat opuštěným zvířatům v malém, není nutné mít v názvu Útulek, postačí Azyl, Domov atd. Potom není třeba provoz hlásit na KVS. Stačí vytvořit právnickou osobu – nejlépe občanské sdružení  a dodržovat vše dle hygienických norem a Metodického návodu KVS (myšleno provozně) tak, aby při případné kontrole KVS (na příp. udání) bylo vše v pořádku (upozorňujeme na očkování psů nutné do 8 dnů, oddělené provozy psů a koček, nutné karantény, omyvatelné plochy kotců, KVS výrazně kontroluje, zda nedochází k týrání zanedbanou euthanasií nemocných zvířat). Pokud máte v plánu odchytávat zvířata, školení o odchytu je nutné, pokud odchytáváte veřejně a hlavně psy, či necháváte sklopce na kočky na veřejných místech. Také doporučujeme nabídnout spolupráci obci, kde bude útulek vytvořen, popř. uvědomit o činnosti. Slyšela jsem, že je dobré se spojit s místními myslivci (jako ve všem záleží na konkrétních lidech).

Na konec bych ráda zmínila, že obojí způsob vytvoření místa pro pomoc psům a kočkám není složitý, jak se zdá. Vše tak nějak vyplývá i ze záměru a je samozřejmostí. V případě dalších dotazů můžete kontaktovat Alžbětu Humlíčkovou (Útulek Tibet o.s.) www.utulektibet.cz, 608 818 627, utulek.tibet@seznam.cz

Alžběta Humlíčková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

novela - povinná registrace pro všechny

(Tereza, 25. 9. 2017 19:39)

Pozor, od 1.11.2017 již toto nebude aktuální, každý "azyl" bude muset být registrován jako útulek. Prováděcí vyhláška k dnešnímu dni ještě není :/

azyl

(Olga Michnova, 8. 4. 2015 14:20)

Dobrý den..chtěla bych se zeptat,zda se da čerpat dotace z EU na provozování útulku,nebo azylu...děkuji moc

Ahoj všem

(Bára, 26. 11. 2014 16:34)

Chtěla bych se zeptat jetli je možné nějak zřídit útulek i když nejsem plnoletá a šlo by to třeba jen malé na zahradě ?

dotace z EU

(Šárka Jeřábková, 27. 10. 2014 12:44)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli lze na zřízení útulku čerpat z nějaké dotace EU. Děkuji za odpověď

utulek

(jindriska, 5. 6. 2014 19:53)

chtěla bych si pořídit menší azyl pro psi ale jakzačít

...

(Lake, 5. 1. 2013 12:43)

Dobry den, velmi by mne zajimalo... Jak si majitele utulku, ci jeho pracovnici, vydelavaji na sve zivobyti. Jelikoz je utulek zavazek na cely zivot a na cely den, nechce se mi verit, ze by si stihali nekde 'bokem' neco vydelavat na svuj chleb. Vsechny prispevky putuji do utulku ke zviratkum. Jak to tedy je? Moc vam dekuji za odpoved.

prosba

(lenka, 25. 7. 2011 8:56)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jde založit útulek pouze pro malé zvířata(hlodavci...) a kdyžtak co je k tomu potřeba Děkuji za odpověď.

dasdaad

(adada, 27. 3. 2011 22:01)

http://xboxlivegenerator.org/?i=4475